»
Ljud »
Mixers PA »
4-8 mik »
Allen & Heath ZED-10
Artikelnummer: IDS0019629
Tillgänglig i butik på ca 1-4 vardagar.
Leveranstid ca 1-4 vardagar.
Finns hos leverantör.
Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.
2995.00 kr
2844 kr/st
Visa orginaltexten
ZED-10 är ett fantastiskt litet skrivbord för småbandsmixning. Den är ultraportabel för att bära med sig till spelningen och kan användas för inspelning live eller i studion. Den levereras med konfigurerbart USB-ljud in/ut som gör det enkelt att spela in stereoinspelningar
Gitarrer kan kopplas in direkt till mixern med hjälp av de specialdesignade högimpedansingångarna, medan mixern har två stereoingångar för MP3/CD-spelare eller keyboard.
Utrustad med professionella XLR-stereoutgångar och en flexibel övervakningssektion med hörlurs- och högtalarutgångar.
4 mic/line-ingångar, 2 med Class A FET-ingångar med hög impedans
Neutrik mic XLR
Neutrik 1/4 tums uttag
3-bands EQ med MusiQ
2 extra
Panorering av ljudbild
Upplyst PFL-indikator
Stereo återgår och uppspelning
Alla ingångar med nivåkontroll
12 barmeter
Responsiv 3-bands, svept mid EQ med MusiQ
2 stereokällor med MP3-spelare kompatibilitet
Separata 2-spårs rekordutgångar
Stereouppspelningsingång för 2-spårs uppspelning
XLR huvudstereoutgångar med insatser
Omfattande övervakning
Konfigurerbar USB-stereoljud in/ut
Stereo monitor utgångar
48V mikrofon fantomkraft
DI-nivåomkoppling för underblandning
USB-ljudflexibilitet
Att enkelt få ljud till och från en dator är nu ett vanligt krav för liveljud och musikproduktion. Sättet som detta har implementerats på ZED är supersmidigt och superenkelt! Du behöver inte längre pilla runt baksidan av din dator för att komma till ljudkortsingångarna, bara för att upptäcka att nivåerna är fel och bullriga. Anslut bara en USB-kabel till din ZED, välj USB-routing på mixern och enheten på din dator och det är allt! CD-kvalitetsljud till och från din PC eller Mac. Omkopplare och anslutning via jack-uttag ger olika skicka/retur-konfigurationer:-
Skicka alternativ:
1) Huvudmix Vänster + Höger (Post Master Level)
2) Aux + FX-buss (Aux är en pre-fade-sändning, FX är en post-fade-sändning)
3) Spela in buss vänster + höger (separat stereobuss till huvudmix)
Returalternativ:
1) Till uppspelningsingång (genom uttagsbrytande kontakter)
2) Till Stereo 2-kanal (genom uttagsbrytande kontakter)
MusiQ
ZED-10 har en responsiv 3-bands, svepande mellanfrekvens EQ-design som använder MusiQ – med optimerad lutning (eller Q-faktor) för utjämning av enskilda instrument.
Gitarr DI
ZED-10:s förförstärkare liknar designen på vårt MixWizard-sortiment av blandare, men med en twist! Ingångarna 3 och 4 har en jackingång med hög impedans som kan ta antingen en normal linjenivå eller en lågnivåingång från en gitarrpickup. Dessa nydesignade ingångar har skapats med syftet att replikera ljudet av en klassisk gitarr eller instrumentrörsförförstärkare i en combo eller huvudförstärkare. En extremt hög ingångsimpedans säkerställer att belastningen på pick-ups är minimal och en klass A FET-krets (fälteffekttransistor) som drivs från 48V används för att ge det ventilliknande förstärkningssteget. Det finns en förstärknings-"Boost"-omkopplare associerad med gitarringångarna som ökar förstärkningen med 26dB för att tillgodose instrument med mycket låga utgångar och överväxlingsegenskaperna hos gitarringångarna liknar en ventil (rör)-krets, eftersom de är asymmetriska och mjuka. . Allt detta gör att ett fantastiskt naturligt ljud återges från instrumentet, fullt av värme och karaktär