»
Ljud »
Slutsteg »
Audac PMQ600
Artikelnummer: IDS0140366
Tillgänglig i butik på ca 2-5 vardagar.
Leveranstid ca 2-5 vardagar.
Finns hos leverantör.
Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.
23995 kr
20500 kr/st
Audac PMQ600 är ett fyrkanals-steg för 100V/70V och 8 ohm. Steget är försedd med en WaveDynamics™ DSP-processor, vilket ger bl.a. aktiv delning, 7-bands EQ, limiter, bass-boost, delay m.m.
All inställning görs via den enkelt navigerbara 2,5" frontskärmen. Åtkomst kan ges på två olika nivåer (User & Administrator) med lösenord eller USB-nyckelskydd.
Konfigurationen görs ännu enklare med hjälp av de nedladdningsbara högtalarprofilerna och/eller fullständiga systemkonfigurationer som kan väljas från ett bibliotek och laddas upp med ett USB-minne.
Stor ingångsflexibilitet med den interna ingångsval-matrisen. Varje kanal är individuellt ställbar mellan 100V/70V- eller 8 ohms last, vilket underlättar ljud-distribution av 100V/70V högtalare i kombination med t.ex. en lågohms-bas.
Med insticksmodulen ANI44XT (tillbehör) så får man utöver de befintliga analoga ingångarna, även 4st in- och 4st utgångar över Dante-nätverk. Analogt anslutna ljudkällor kan skickas vidare som Dante och tvärtom. Steget är då också styrbart via smartphone, läsplatta eller touchskärm i kombination med Audac Touch-appen, eller med fysiska styrpanelen NCP105. Även integration med tredjepart-styrning som t.ex. Crestron är möjlig, men då via RS232-porten.
- 4-kanals DSP steg
- 4 x 600W
- Full DSP per kanal
- 100V/70V + 8 ohm, individuellt valbart / kanal
- Låsbar Display
- RS232-kompatibel
- Dante-kompatibel (ANI44XT, tillbehör)
- Passande styrpanel: NCP105
- Monteringsdjup: 420mm
- Nedladdning Audac Touch
"Audac Touch" app-styrning av slutsteg:
Ett smart sätt att komma åt volymkontroll och källvall i Audac Touch-appen är att utrusta slutsteget med ANI44XT nätverkskort. Förutom att man då får Dante-kompabilitet så kan man även använda slutsteget som en enklare ljudstyrning/matrix. Perfekt om man vill kunna styra ljudnivå och källval i zoner.
Antal kanaler: 4
Dimension: 482x88x420mm (W x H x D) (2 HE)
Vikt: 8,6kg
Uteffekt: 4 x 600W (100V/70V alt. minimum 8 ohm)
Frekvensomfång: 20Hz - 20kHz
Förstärkarteknologi: Klass-D
Delningsfilter: Butterworth, Bessel & Linkwitz-Riley 12/24dB
Delay: Upp till c:a 35ms (= 12 meter)
Ingångskontakt: 3-pol XLR + Euroblock, balanserad
Utgångskontakt: Euroblock plint (5.08mm)
Dante-kompatibel: ANI44, tillbehör
INFORMATION
Köpvillkor / Nyhetsbrev / Om företaget / Räntefritt / Service / Öppettider & karta / Djkurs / Integritetspolicy / Kundtjänst / Policy för cookies / AlphaTheta / Pioneer DJ / Cookie-inställningar
BETALA TRYGGT / SÄKRA LEVERANSER
djservice.se, Sveavägen 139, 113 46 Stockholm, Tel 08-258020, Hemsida: www.djservice.se
International DJ Service (djservice.se) är idag en av Sveriges ledande leverantörer av musik-, DJ- och studioutrustning. Vi har ett brett urval av produkter och tillhandahåller mer än 200 olika välkända märken. Vi försöker hålla högsta möjliga service till konkurrenskraftiga priser. Du kan antingen välja att handla i vår onlinebutik 24 timmar om dygnet eller så är du välkommen att besöka vår butik på Sveavägen 139 i Stockholm.



