Artikelnummer: IDS0126811
Finns i butikslager.
Leveranstid ca 1-3 vardagar.
Finns hos leverantör.
Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.
9670 kr
8490 kr/st
Visa orginaltexten
Katana Cabinet 112 Bass levererar kraftfullt, kraftfullt och artikulerat ljud för alla professionella basförstärkare. Det är en idealisk följeslagare för Katana-500 Bass Head, som ger fullt stöd för förstärkarens 500-watts uteffekt i en robust, kompakt design.
Huvudfunktioner
Högpresterande högtalarskåp för professionella basapplikationer
Kompakt design med en effektkapacitet på 500 watt
Eminence Neodymium Series 12-tums bashögtalare
Högfrekvent diskanthögtalare med på/av-knapp och två förinställda nivåinställningar
Högtalaringång och länkjack för anslutning av ett andra skåp
Impedans: 8 ohm
Robusta högtalarkontakter i låsstil
Idealisk följeslagare för Katana-500 Bass Head
Stor ton, kompakt storlek
Katana Cabinet 112 Bass ger enastående prestanda i ett utrymmesbesparande fotavtryck. Alla designelement har noggrant trimmats för ultra-expressiv ljudåtergivning, inklusive olika material och tjocklekar för baffeln och skåpväggarna. Du får en idealisk balans mellan fulla, snäva lågtoner och nyanserad artikulation i mellan- och högområdena, projicerad från en kompakt storlek som passar lätt på trånga scener och i trånga hemmiljöer.
Ljud med brett spektrum
Katana Cabinet 112 Bass har en tvåvägsdesign med en 12-tums bashögtalare och en högfrekvent diskanthögtalare. Den kommer laddad med en bashögtalare i Eminence Neodymium-serien, en högt ansedd förare med kraftfullt ljud och reducerad vikt. Strömbrytare på den bakre panelen gör att diskanthögtalaren kan förbigås eller ställas in på två förinställda nivåer.
Utöka din scennärvaro
Katana-500 Bass Head är utrustat med dubbla högtalarutgångar, så att du kan stapla två Katana Cabinet 112 basenheter för ett större ljud på större scener. Låsuttag ger säkra anslutningar och stöd för drift med hög ström. Katana Cabinet 112 Bass har också ett länkjack för att ansluta en andra hytt när du använder en förstärkare med bara en högtalarutgång.
SPECIFIKATIONER
Effektingång 500 W Peak
250 W RMSS-högtalare WOOFER: 30 cm (12 tum) x 1
TWEETER: x 1nominell impedans8 ohmKontrollerTWEETER-omkopplare
TWEETER LEVEL switchConnectorsINPUT-kontakt: speakON-typ
LINK-kontakt: speakON-typ
Bredd 534 mm
21-1/16 tum Djup 456 mm
18 tum Höjd 380 mm
15 tum Vikt 16,5 kg
36 lbs 7 oz
Relaterade produkter BOSS Katana Cabinet 112 Bass