Kundservice
Kundservice
Carl Martin OctaSwitch MK2
Carl Martin OctaSwitch MK2
Carl Martin OctaSwitch MK2
Carl Martin OctaSwitch MK2

Carl Martin OctaSwitch MK2

Artikelnummer: IDS0137706

Avancerad effektstyrning för gitarr- och baspedaler. Den har åtta effektslingor med true-bypass och impedansfrihet, vilket gör att du kan använda både gamla och nya pedaler utan problem. Varje effektsling har en egen LED som visar när den är aktiv.

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillgänglig i butik på ca 3-10 vardagar.

local_shipping

Leveranstid ca 3-10 vardagar.

warehouse

Finns hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

4149 kr/st

Qliro
EAN: 852940000462

Andra som handlade Carl Martin OctaSwitch MK2 köpte även

Thomas Guldmann Octa-switch II är en avancerad effektstyrning för gitarr- och baspedaler. Den har åtta effektslingor med true-bypass och impedansfrihet, vilket gör att du kan använda både gamla och nya pedaler utan problem. Varje effektsling har en egen LED som visar när den är aktiv.

Med åtta DIP-bankknappar kan du programmera vilka effekter du vill använda samtidigt i åtta olika konfigurationer (Banker). Varje bank kan innehålla valfri kombination av de åtta effektslingorna. En blå LED visar vilken bank som är aktiv, samt vilka effekter som är kopplade till den banken.

En extra funktion är Bypass-knappen, som helt stänger av alla åtta pedaler och låter ljudet gå direkt till förstärkaren. Enheten har även två externa switchingutgångar för att styra två förstärkare eller kanalväxlingar.

Octa-switch II är utrustad med en buffrad (eller omkopplingsbar) monoingång och en stereoutgång. Den drivs av två 9V-batterier eller en reglerad strömförsörjning, exempelvis Carl Martins Big John eller Pro Power.