Kundservice
Kundservice
Electro-Harmonix POG3 Polyphonic Octave Generator

Electro-Harmonix POG3 Polyphonic Octave Generator

Artikelnummer: IDS0128411

Kraftfull polyfonisk oktav-generator, upp till 6 röster, 6 olika expression-lägen, 100 användarprogram, MiDi

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillfälligt slut.

local_shipping

Tillfälligt slut. Klicka för att bevaka »

warehouse

Tillfälligt slut hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

8175 kr

7037 kr/st

Qliro
EAN: 683274012407

Andra som handlade Electro-Harmonix POG3 Polyphonic Octave Generator köpte även

Google translate

Visa orginaltexten

Electro Harmonix POG3 Polyphonic Octave Generator
POG3 är den mest kraftfulla oktav-generatorn i Electro Harmonix utbud. POG3 triggar snabbt, på riktigt och hanterar polyfoni över hela 4 oktaver. Från att generera en effekt likt en 12-strängad gitarr, eller till en drawbar-orgel med upp till 6 röster så finns alla möjligheter att skapa sina egna unika sound.

På efterfrågan har POG3 fått 100 användarprogram, full Midi-kontroll, ytterligare utgångar och fler switchar. Dessutom har den försetts med en gain-kontroll för ingångsnivån.

Polyfoni i upp till 6 röster, Dry (direktsignal), -2 oktaver, -1 oktav, +5th (kvint), +1 oktav, +2 oktaver där man kan ställa nivå och panorering separat.  Perfekt om man vill ha en bred stereobild eller om man använder flera förstärkare samtidigt.

6 Olika Expression-lägen!

VOLUME - kontrollerar volymen för dynamiken och gradvis volymökningar
CROSSFADE- ger möjligheten att mixa ihop eller mixa mellan två inställningar
WARP - ger whammy-liknande pitch bend-effekter på alla röster
FILTER - ger möjlighet att manuellt styra filtren för att få funkiga sound eller feta synth-svepningar
FREEZE+GLISS - "fryser" soundet och ger ett glissando till nästa sound när det skapas
FREEZE+VOLUME - ger ytterligare kontroll över dynamiken i de "frysta" sounden
 Med 100 användarprogram så ges möjligheten att båda spara unika program som du bara använder hemma eller i studion samtidigt som du kan lägga upp program för hela setet till nästa gig.  Vilket användarprogram man vill använda styr man enkelt via switcharna på POG3 eller via MiDi.

Förutom att styra användarprogrammen går det även att justera de flesta parametrar i realtid vid Midi, det går även att använda POG3 som en synth med en vanlig controller-keyboard som har MiDi. 

EHX POG3:
Sex separata röster: DRY, -2 OCT, -1 OCT, +5TH, +1 OCT, +2OCT
Sex olika effektlägen: Volume, Crossfade, Warp, Filter, Freeze+Gliss och Freeze+Volume
100 user presets (användarprogram)
Tre separat utgångar; Left, Right, Direct out
Individuell panorering för varje röst
 Attack, Filter och Detune-kontroller
Input Gain-kontroll för att justera ingångsvolymen
Mastervolym