Kundservice
Kundservice
Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red
Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red
Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red
Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red YouTube Icon

Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red

Artikelnummer: IDS0126769

Elgitarr, 6-strängad, 5 lagers lönn/poppel kropp, solid centerblock i lönn, 1 dels mahogny hals, 50s rundad Medium C profil, ebenholts greppbräda, Gibson-style open book gitarrhuvud, Guld Grover Rotomatic stämskruvar, Cherry Red.

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillgänglig i butik på ca 3-8 vardagar.

local_shipping

Leveranstid ca 3-8 vardagar.

warehouse

Finns hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

14190 kr/st

Qliro
EAN: 711106146461

Andra som handlade Epiphone 1959 ES-355 Cherry Red köpte även

Google translate

Visa orginaltexten

I samarbete med Gibson T Custom är Epiphone stolta över att släppa 1959 års ES-355, en fantastisk återskapande av den framstående ES™-modellen från den legendariska klassen 1959. Det är den förstklassiga ES-modellen i all sin glans, från dimensionerna till konturerna till de exakta inläggningsmönstren och ljudupplevelsen. ES-355 från 1959 har en 5-lagers kropp i lönn/poppel med en solid lönn-centerblock för hållbarhet och återkoppling, en mahognyhals i ett stycke med en 50-tals rundad Medium C-profil och en greppbräda i ebenholts som är prydd med blockmor. av pärlinlägg. Den "öppna boken" i Gibson-stil har inläggen Split Diamond och Epiphone-logotypen i pärlemor, tillsammans med Grover® Rotomatic®-tuners i guld och Inspired by Gibson-logotypen med dubbla diamanter etsad på baksidan. ES-355 från 1959 drivs av ett par Gibson Custombuckers som är handkopplade till CTS®-potentiometrar, Mallory™-kondensatorer och en Switchcraft®-pickupväljare och utgångsjack. Ett brunt och rosa hardshell-fodral med Inspired by Gibson Custom-logotypen ingår också.

Specifikationer
Kropp
Form ES-355
Material 5-lagers Layered Maple/Poplar
Topp N/A
Finish VOS - Vintage Original Sheen
Bindande 7-lagers topp, 3-lagers baksida, 5-lagers huvudstock, enkellagers greppbräda
Hals
Hals One Piece Mahogny
Profil 50-tals rundad medium C
Mutterbredd 43mm
Gripbräda Ebony
Skallängd 628,65 mm
Antal band 22
Nut Graph Tech
Inlägg Mother of Pearl Block
Hårdvara
Bridge Tune-O-Matic
Bakstycke Gibson Historic Reissue Aluminium Stop Bar
Tuners Grover Rotomatic
Plätering av guld
Elektronik
Hals pickup Gibson Custombucker
Bridge pickup Gibson Custombucker
Kontroller 2 Volym, 2 Toner; Handkopplad med CT-potentiometrar och Mallory
Kondensatorer
Fodral och SKU:er
Fodral Brown Hardshell med rosa inredning, guldhårdvara och Inspired by
Gibson anpassad logotyp