Kundservice
Kundservice
EVE Audio SC3010

EVE Audio SC3010

Artikelnummer: IDS0028152

Eve Audio SC3010 använder ett kraftfullt förstärkningssystem med en anpassad PWM-förstärkare ...

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillfälligt slut.

local_shipping

Tillfälligt slut. Klicka för att bevaka »

warehouse

Tillfälligt slut hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

45690 kr/st

Qliro
EAN: 42506263300148

Andra som handlade EVE Audio SC3010 köpte även

Google translate

Visa orginaltexten

Eve Audio SC3010 använder ett kraftfullt förstärkningssystem med en anpassad PWM-förstärkare per drivrutin byggd från grunden för att leverera lägsta möjliga distorsion, höga ljudtrycksnivåer och optimerad riktning. Med 250W vardera för diskanthögtalaren och mellanregistret, och imponerande 800W för bashögtalaren enbart, kan SC3010 ge maximal SPL på 114dB.

Den 10” SilverCone bashögtalare med långa rörelser har också ett hexagonalt glasfiberskiktat membran som kommer att återge allt ljudinnehåll på alla frekvenser ner till 30Hz även på höga nivåer och erbjuder ett imponerande rent lågfrekvent innehåll. Detta kompletteras av en 5-tums mellanregisterenhet gjord av skiktat glasfibrigt skiktat Rohacell-sandwichmembran för mellanregisterfrekvensreproduktion. Med SC3010 har Eve Audio utvecklat en helt ny diskanthögtalare baserad på deras högpresterande Air Motion Tweeter-teknologi med en 2,5 gånger större Ribbon-diskant som kallas AMT RS6. Denna nya diskanthögtalare kan leverera mellan- och högfrekvenser med överlägsen precision.

Högupplöst DSP-elektronik är kärnan i SC3010 och ger dig tillgång till exakt volymkontroll samt olika filterinställningar för att ställa in ljudet från dina monitorer till ditt rum. Användning av 24-bitars/192 kHz Burr-Brown A/D-omvandlare säkerställer orörd signal till DSP-sektionen. PWM-förstärkarna är direkt anslutna till DSP, vilket tar bort behovet av en extra D/A-konvertering.

Liksom alla monitorer från Eve Audio har SC3010 en speciellt designad stor rektangelport utan hårda kanter, vilket garanterar bästa resultat utan basförvrängning, vilket hjälper till att leverera snäva och kraftfulla basfrekvenser även vid hög volym. För installationer i väggen tillhandahålls skum med hög densitet för att stänga porten, vilket i kombination med filterinställningarna för "invägg" förbättrar högtalarens kvalitet och fokus.

Högtalarens frontplatta kan roteras så att högtalarna kan användas horisontellt eller vertikalt för att hålla kontrollrummets siktlinjer och akustisk prestanda.

Drag:

  • Trevägs aktiv huvudmonitor
  • Lämplig för stora inspelningsstudior och masteringanläggningar
  • 10” SilverCone Bass Woofer med hexagonalt glasfiberskikt
  • 5” mellanregister med glasfiber Rohacell sandwichmembran,
  • Helt ny AMT RS6 Ribbon-diskant
  • High Resolution DSP styr volymen och olika filteralternativ
  • Högeffekt PWM-förstärkare direkt ansluten till DSP
  • 24-bitars/192 kHz Burr-Brown AD-konvertering
  • Stor rektangulär bakre port utan hårda kanter minskar basportens distorsion vid höga volymer
  • Filterinställningar i vägg för montering i vägg