Kundservice
Kundservice
MIDI Solutions Power Adaptor

MIDI Solutions Power Adaptor

Artikelnummer: IDS0028023

Strömadaptern ger ström till MIDI Solutions-produkter i fall då den inte är tillgänglig...

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillfälligt slut.

local_shipping

Tillfälligt slut. Klicka för att bevaka »

warehouse

Tillfälligt slut hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

810 kr/st

Qliro
MPN:

Andra som handlade MIDI Solutions Power Adaptor köpte även

Google translate

Visa orginaltexten

Strömadaptern ger ström till MIDI Solutions-produkter i fall då den inte är tillgänglig eller där ett stort antal MIDI Solutions-produkter kedjas i serie (se FAQs - LED). Strömadaptern har en optiskt isolerad MIDI In, en MIDI Thru och en strömanslutning för en 9V (AC eller DC) väggadapter (väggadapter av nordamerikansk typ ingår). Det är möjligt att driva upp till 20 MIDI Solutions-produkter från strömadapterns enda Thru-utgång.

Strömadaptern kan också användas i en sändar/mottagare-konfiguration för att skicka MIDI över långa avstånd. Vi har testat funktionen över 4000 fot av en genomsnittlig 2-ledarljudkabel, men individuella resultat kommer att variera beroende på faktorer som vilken typ av kabel som används, elektromagnetiskt brus, etc. För en bra förklaring av vad du ska tänka på när du skickar MIDI över långa avstånd, se Richmond Sound Designs FAQ om MIDI-kabellängd. Det kan vara möjligt att använda endast en strömadapter i sändningsänden, men i detta fall beror resultaten inte bara på kabellängden utan också på typen av MIDI-ingång som signalen skickas till. Eftersom MIDI-ingångar från olika tillverkare är utformade på olika sätt, rekommenderas för bästa resultat att två strömadaptrar används - en i sändningsänden och en annan i mottagningsänden.