»
Studio »
Mikrofoner »
Övriga »
Neumann KU 100
Artikelnummer: IDS0037922
Tillgänglig i butik på ca 3-10 vardagar.
Leveranstid ca 3-10 vardagar.
Finns hos leverantör.
Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.
109950 kr/st
Visa orginaltexten
KU 100 dummyhuvudet är en binaural stereomikrofon. Den liknar människohuvudet och har två mikrofonkapslar inbyggda i öronen. När du lyssnar med högkvalitativa hörlurar ger det en illusion av att vara precis vid platsen för de akustiska händelserna.
När du använder dummyhuvudet KU 100 flyttar den binaurala stereoupplevelsen lyssnaren till scenen för det ursprungliga framförandet, i motsats till andra rymdrelaterade inspelningstekniker, där den akustiska händelsen flyttas till lyssnaren.
Dummyhuvudet används också i många industriella tillämpningar som en mätanordning, till exempel i akustisk forskning. KU 100 kan drivas med typisk 48 V fantommatning, eller från en extern strömförsörjningsenhet eller från det inbyggda batteriet.
Längst ner på enheten finns en omkopplare för de olika strömförsörjningslägena, samt kontakter för balanserade och obalanserade utsignaler. Inuti huvudet finns ytterligare omkopplare för 10 dB dämpning och högpassfiltret.
Idén
KU 100 dummyhuvudet är en kopia av det mänskliga huvudet med en mikrofon inbyggd i varje öra.
När den inspelade ljudsignalen återges genom högkvalitativa hörlurar uppfattar lyssnaren en ljudbild nästan identisk med den han skulle ha hört vid inspelningsplatsen för dummyhuvudet (huvudrelaterad stereofoni).
När det spelas upp genom högtalare matchar ljudet i hög grad det för konventionella stereomikrofoner, placerade i samma position. Däremot tillkommer en överlägsen kvalitet, den av en distinkt rumslig djupuppfattning.
Dummyhuvudet KU 100 är lika lätt att använda under kreativa radiodramaproduktioner och musikinspelningar där rumsakustiken ska spelas in samtidigt.
Dummyhuvudet är också huvudsakligen ett viktigt verktyg för att bevara naturliga ljud av alla slag. Dessutom används dummyhuvudet ofta för att undersöka och dokumentera inverkan av buller i industriella applikationer på olika arbetsplatser under realistiska förhållanden.
Elektriska funktioner
KU 100 använder transformatorlösa kretsar med fördelen av hög uteffekt, snabb transientrespons och extremt lågt självbrus. De vanliga utgångstransformatorerna ersätts av elektroniska kretsar. Precis som med traditionella transformatorer säkerställer denna teknik bra avstötning av common mode och förhindrar RF-störningar som kan påverka de balanserade ljudsignalerna.
Dummyhuvudet ger balanserade (XLR) och obalanserade (BNC) utgångar. Den kan drivas i tre olika lägen:
från en extern P 48 fantomströmkälla,
med batterier som en del av den interna batteriförsörjningen,
eller från ett externt nätaggregat (ingår i systemet).
Filter och dämpning
En 10 dB switch inuti huvudet dämpar känsligheten. En andra omkopplare väljer gränsfrekvensen för högpassfiltret att vara antingen linjär, 40 Hz eller 150 Hz.
Leveranssortiment KU 100 levereras i en robust aluminiumväska, tillsammans med en extern strömförsörjningsenhet, en 5-stifts XLR-kabel och en adapterkabel som delar upp den 5-poliga XLR-utgången i två 3-stifts XLR-kontakter.