»
Ljud »
Audiorecorders »
Multikanals »
Tascam DP-006
Artikelnummer: IDS0042596
Tillgänglig i butik på ca 1-4 vardagar.
Leveranstid ca 1-4 vardagar.
Finns hos leverantör.
Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.
2340.00 kr
1959 kr/st
Visa orginaltexten
DP-006 har högkvalitativa stereokondensatormikrofoner för enkel inspelning på plats, inbyggda direkt på framsidan av enheten. Dessa mikrofoner tillåter användare att spela in sång eller akustisk gitarr när som helst utan behov av extra utrustning eller inställningstid.
Modellerad efter de mest sålda mikrofonerna i DR-serien, kan du vara säker på att DP-006 kommer att ge dig ljud av högsta kvalitet.
Enkelt och lättanvänt gränssnitt
DP-006 har designats optimalt för inspelning på plats. Inga onödiga funktioner inkluderades som kan komplicera inspelningen för att säkerställa enkel funktionalitet. Designad med analog funktionalitet och dedikerade kontrollrattar, är POCKETSTUDIO den enklaste att använda låtskrivande scratchpad som finns.
Ultralätt design
DP-006:s ultralätta design säkerställer portabilitet och väger endast 360g. Så du kan bära den med dig överallt i din gig-bag. För förlängd batteritid kan Tascam DP-006-modellen anslutas direkt till TASCAMs extra externa batteripaket via USB.
Två analoga ingångar för externa mikrofoner och elektrisk/akustisk gitarr
DP-006 har två ingångar via telefonjack, dessa terminaler gör det möjligt att ansluta en extern mikrofon, en elektrisk-akustisk gitarr och en enhet på linjenivå som en synthesizer.
Spela in till SD/SDHC-kort (upp till 32 GB), höghastighetsdataöverföring via USB2.0
DP-006 kan spela in på allmänt tillgängliga SD/SDHC-kortmedia med ett 2GB-kort medföljande. Dessutom kan den även anslutas till datorer via USB2.0 för höghastighetsdataöverföring. Alla låtidéer kan överföras via USB- eller SD-kortläsare till och från enheterna när som helst under inspelningsprocessen. Filer kan användas i korrespondens med de flesta DAWs.
Laddad med funktioner som gör livet för den resande musikern oändligt mycket enklare i ett attraktivt och prisvärt paket, är Tascam DP-006 en idealisk lösning för en högkvalitativ, lättanvänd och portabel inspelare av studiokvalitet.
Funktioner/Specifikationer
För att se detaljerade specifikationer för Tascam DP-006, ladda ner länken nedan.
• Inspelning av upp till sex spår (2 monospår + 2 mono/stereo bytbara spår)
• Inspelning av CD-kvalitet (16bit/44,1kHz)
• Två spår samtidigt inspelning/ sex spår samtidigt uppspelning
• Dedikerat stereomasterspår tillgängligt
• Spela in till SD/SDHC-kort (upp till 32 GB)
• 2 inbyggda rundstrålande kondensatormikrofoner
• Mikrofonkänslighet kan väljas från 3-lägen (låg/mellan/hög)
• Två TS 1/4" mic/line-ingångar
• INPUT A kan ansluta högimpedansinstrument direkt (som en elgitarr)
• Oberoende LEVEL/PAN(BALANCE)-rattar för varje spår
• 128x64 punktmatris LCD
• Direkt lokaliseringsfunktion med jog-hjul
• Spårredigeringsfunktioner (Clone Track, Clean Out, Silence, Cut, Open)
• Bounce-funktionen tillåter inspelning av fler sex spår
• Funktionen Ångra/Gör om (Ångra historik).
• Kromatisk tuner och metronom ingår
• Höghastighetsdataöverföring via USB 2.0-anslutning
Tillbehör som ingår
• 2GB SD-kort
• AA-batteri x4
• USB-kabel (80 cm)
• Garantikort
• Instruktionsbok