Kundservice
Kundservice
Yamaha FG7 RX Natural
Yamaha FG7 RX Natural
Yamaha FG7 RX Natural
Yamaha FG7 RX Natural
Yamaha FG7 RX Natural
Yamaha FG7 RX Natural

Yamaha FG7 RX Natural

Artikelnummer: IDS0140612

Akustisk dreadnoughtgitarr med Atmosfeel, solid Sitka-gran, scalloped X-bracing, solid indisk rosenträ, ebenholts, ben, Gotoh-stämskruvar, 650 mm skala, 44 mm översadelbredd, 20 band.

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillfälligt slut.

local_shipping

Tillfälligt slut. Klicka för att bevaka »

warehouse

Tillfälligt slut hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

27548 kr/st

Qliro
EAN: 4957812723442

Andra som handlade Yamaha FG7 RX Natural köpte även

Yamaha FG7RX – akustisk dreadnoughtgitarr med Atmosfeel

Yamaha FG7RX är en akustisk dreadnoughtgitarr tillverkad i Japan och utvecklad försinger-songwriters. Den solida Sitka-granen med scalloped X-bracing ger kraftfullprojektion, tydlighet och en dynamisk, artikulerad ton med rik resonans. Baksida ochsidor i solid indisk rosenträ bidrar med fylliga låga frekvenser och rikt nyanseradeharmonier. Atmosfeel-systemet fångar gitarrens naturliga ljud med hög precision och definition.

Kraftfull projektion och tydlighet
Den större dreadnought-kroppen är särskilt lämpad för strumming och ger kraftfullalåga frekvenser, stark projektion och en tydlig, uttrycksfull klang. Den förstärktabaksidan och det optimerade scalloped X-bracingsystemet är utvecklade genom Yamahas Acoustic Design, där vetenskaplig analys kombineras med hantverkskunnande.

Atmosfeel pickup-system
Atmosfeel kombinerar en piezo-sensor i stallet för låga frekvenser, en mikrofon för låga och mellanregisterfrekvenser samt en kontaktsensor för höga frekvenser. Systemet gerett fylligt och naturligt förstärkt ljud med hög definition och bevarar gitarrens autentiska karaktär.

Traditionell japansk design
Diskreta japanska designelement ger gitarren en raffinerad karaktär. Inneretiketten är tillverkad av traditionellt washi-papper, rosetten har repformade inlägg inspirerade avklassiska japanska motiv och greppbrädeinläggen är inspirerade av den gamla Kumiki-traditionen inom träarbete.

Rundad V-formad hals
Halsen är tillverkad i ett stycke afrikansk mahogny och har en rundad V-form som gerett bekvämt grepp. Den slitstarka halvmatta polyuretanfinishen möjliggör smidiga förflyttningar längs hela halsen.

Funktioner och specifikationer
Kroppsform: FG Dreadnought Style
Lock: Solid Sitka-gran
Baksida och sidor: Solid indisk rosenträ
Hals: Afrikansk mahogny, ett stycke
Greppbräda: Ebenholts
Stall: Ebenholts
Översadel: Ben
Stallben: Ben
Skala: 650 mm (25 9/16")
Översadelbredd: 44 mm (1 3/4")
Antal band: 20
Bracing: Scalloped X-bracing
Förstärkt baksida
Elektronik: Atmosfeel (stallmonterad pickup + kontaktsensor + mikrofon)
Stämskruvar: Gotoh SXN510 Cosmo Black, open-gear
Rundad V-formad hals
Halvmatt polyuretanfinish på halsen
Washi-papper på inneretiketten
Repformade inlägg i rosetten
Greppbrädeinlägg inspirerade av Kumiki-träarbete
Hardshell-case ingår
Tillverkad i Japan