Kundservice
Kundservice
Donner DJB-510D Sunburst

Donner DJB-510D Sunburst

Artikelnummer: IDS0128749

Fin elbas från Donner, Inspirerad av den legendariska Fender Jazz, Passar till de flesta stilar, 2 single coil-pickuper, Inklusive gigbag, kabel, axelrem och fingerstöd. Sunburst.

Lagerstatus / Leveranstid info
store

Tillgänglig i butik på ca 3-10 vardagar.

local_shipping

Leveranstid ca 3-10 vardagar.

warehouse

Finns hos leverantör.

Leveranstiden är vår beräknade tid för att kunna leverera varan till dig från oss eller från externt lager. Denna är endast en uppskattning och det finns flera orsaker som kan påverka leveranstiden som ligger utanför vår kontroll. Vi reserverar oss för eventuella förseningar, slutförsäljningar och avvikelser. Vi förbehåller oss rätten att ändra leveranssätt om ordern är för stor eller tung för det val du har gjort. Du kommer att få ett SMS alt mail när din försändelse finns att hämta hos ditt ombud. Har du valt hemleverans så kommer du att få en avisering innan för att bestämma en tid. Vill du hämta i butik är du välkommen efter du fått ett SMS att varorna är framplockade.

2599 kr/st

Qliro
EAN: 6975626383414

Andra som handlade Donner DJB-510D Sunburst köpte även

Google translate

Visa orginaltexten

Fin elbas från Donner
Inspirerad av den legendariska Fender Jazz
Gå till de flesta stilarna
2 singelcoil-pickuper
Inklusive gigbag, kabel, axelrem och fingerstöd
Solstrålning

Donner DJB-510D är en 4-strängad elbas inspirerad av den legendariska Jazz Basen från Fender, men den kan göra mycket mer än "bara" spela jazz. Den levereras 100% klar för dig, och den inkluderar en gigbag så att du kan transportera den säkert, en axelrem, en jack-kabel och ett fingerstöd som du kan välja att montera. Så om du har en basförstärkare är du redo att spela så snart den kommer in genom din dörr.

För att kunna leverera den klara och fylliga ljudet som den här typen av elbas är känd för, är Donner DJB-510D utrustad med två Donner single coil jazzbass-mikrofoner. De två mikrofonerna har individuella volymkontroller som ger dig möjlighet att balansera ljudet mellan de två mikrofonerna, vilket ger dig massor av möjligheter att färga ditt ljud precis för den musikgenre du spelar.

DJB-510D har en greppbräde av laurelträ och 20 band, och den har en bekväm jazzbass-kroppsform med konturer som gör att den ligger bra mot kroppen. Så oavsett om du står upp och spelar med den medföljande axelremmen, eller om du sitter ner och övar, är DJB-510D en bekväm, pålitlig och rolig nybörjarbas med härliga vintage-vibbar.

4 strängar
Poppelkropp
38 mm (1,5 tum)
4-sadelstandard
Gigbag
Lagerträ greppbräda
Radie 9,5"
Lönn hals Bolt-on
Ton, 2 x volym
864 mm (34 tum)
Stallpickup Standard Single-Coil Jazz Bass
Mellantonsmikrofon Standard Single-Coil Jazz Bass
Standard Open-Gear stämskruvar
Passiv
20-bandet